Przypominamy że użytkowanie forum jest równoznaczne z akceptacją zasad regulaminu oraz wyrażeniem zgody na używanie plików Cookies.
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2, 2705 odsłon

Wszelkiego rodzaju poradniki oraz artykuły napisane przez użytkowników forum.

Temat: Optymalizowanie XP

Tagi tematu:
 1. Post #1
  User
  Avatar Killa
  O użytkowniku

  Dołączył
  3801 dni temu
  Wiek
  11
  Postów
  0
  Status
  Offline

  Optymalizowanie XP

  Poradnik szczególnie skierowany do użytkowników, którzy posiadają maszyny niekoniecznie pierwszej nowości i zdarzają im się problemy z wydajnością podczas gry w CS 1.6 Przytoczone przeze mnie operacje, są raczej podstawowe i nie wymagają od użytkownika zbyt dużej wiedzy informatycznej.

  DYSK.
  - Defragmentacja. Należy pamiętać, aby w niedługich odstępach czasu, swój dysk (zwłaszcza partycje systemową) defragmentować. Ta czynność spowoduje, iż czas dostępu do plików nie będzie nam się wydłużał co czasem w grze objawia się spadkiem FPS. Aby dokonać defragmentacji, wchodzimy w Mój komputer klikamy prawym na ikonę dysku który chcemy zdefragmentować, przechodzimy we właściwości, klikamy kartę narzędzia a następnie defragmentuj.
  - Indeksowanie. Ta funkcja jest przydatna tylko na komputerach z dużą ilością, często przeszukiwanych danych. Dla optymalizacji wyłączamy ją klikając prawym na ikonie dysku i odznaczając wpis "Zezwól na indeksowanie..."
  PAMIĘĆ RAM
  - Przydzielanie pamięci i procesora
  Wchodzimy w Panel sterowania>>System>>Zaawansowane>. W polu wydajność klikamy Ustawienia >>Zaawansowane i w polach "Planowane użycie procesora" oraz "Użycie pamięci" zaznaczamy opcję Programy.
  - Ustawienia pliku wymiany. W tym samym oknie (powyżej) klikamy na dole przycisk "zmień".
  W przypadku gdy posiadamy do 1GB pamięci RAM ustawiamy nasz plik wymiany na 1,5xRAM i klikamy "ustaw". Pozostaje już tylko kliknąć ok i zrestartować komputer.
  (Warto przy tym postawić plik wymiany na oddzielnej, zdefragmentowanej i nie skompresowanej partycji).

  - Dodatkowo ustawiamy w systemie zasadę korzystania z pliku wymiany. Klikamy Start>>uruchom, wpisujemy regedit i dajemy enter. Rozwijamy kolejno gałęzie [HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSe ssion ManagerMemory Management] i znajdujemy wartość NonPagedPoolSize wpisujemy wartość równą 95% naszej ilości pamięci (w systemie dziesiętnym). Przykładowo dla 512MB ram będzie to 0,95x512x1024=498074


  PROCESOR
  - Pamięć podręczna. Klikamy Start>>uruchom, wpisujemy regedit, rozwijamy gałąź [HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSe ssion ManagerMemory Management] i zmieniamy wartość SecondLevelDataCache w systemie dziesiętnym. Liczba jaką tam należy wpisać, musi być równa pamięci L2 naszego procesora. Ilość pamięci L2 sprawdzamy jakimś odpowiednim do tego celu programem np. Cpu-Z.


  Usługi systemowe
  Jest sporo usług w systemie XP, które nie dość, że do niczego nie są nam potrzebne, to jeszcze wydatnie zajmują zasoby komputera. Im więcej niepotrzebnych zadań włączonych mamy w tle, tym mniej zasobów pozostaje dla innych procesów, które aktualnie mamy uruchomione.
  Tryb ładowania usług można zmieniać - wszystko zależy od tego jaki mamy sprzęt jaką konfiguracje, jak się łączymy z internetem.
  Przykładowo jeśli nie posiadasz drukarki, usługa Bufor wydruku nie jest Ci potrzebna i można ją spokojnie wyłączyć.
  Są trzy tryby ładowania usługi w systemie XP: automatyczny - usługa jest domyślnie uruchamiana wraz z uruchamianiem systemu, ręczny - usługa jest włączana "na zawołanie" oraz wyłączony - usługa jest w systemie niedostępna
  Aby wyłączyć usługę Bufor Wydruku (u mnie Print Spooler) klikamy Start>>uruchom, wpisujemy services.msc odnajdujemy ją na liście usług systemowych, klikamy prawym klawiszem, wybieramy właściwości. Teraz, jeśli usługa jest uruchomiona klikamy przycisk zatrzymaj, a następnie w polu tryb uruchomienia wybieramy wyłączony.klikamy ok i restartujemy komputer.
  Zmiany trybu innych usług dokonujemy w sposób analogiczny.
  Dla zwykłego użytkownika poniższe usługi można ustawić tak:
  Przeglądarka komputera - Wyłączony
  Usługa raportowania błędów - Wyłączony
  Pomoc i obsługa techniczna - Wyłączony
  Dostęp do urządzeń interfejsu HID - Wyłączony
  Usługa indeksowania - Wyłączony
  Usługi IPSEC - Wyłączony
  QoS rsvp - Wyłączony
  Rejestr zdalny - Wyłączony
  Logowanie pomocnicze - Wyłączony
  Karta inteligentna - Wyłączony
  Usługa odnajdowania SSDP - Wyłączony
  NetMeeting Remote Desktop Sharing - Wyłączony
  Usługa przywracania systemu - wyłaczony (no chyba, że ktoś uważa, iż przywracanie systemu jest mu niezbędne - ja nie używam)
  Lokalizator usługi zdalnego wywoływania procedur - Ręczny
  Klient śledzenia łączy rozproszonych - Ręczny
  System zdarzeń COM+ - Ręczny
  Magazyn wymienny- Ręczny
  Usługa bramy warstwy aplikacji - Ręczny
  Klient śledzenia łączy rozproszonych - Ręczny

  Innych ustawień nie testowałem (jeszcze).
  Wszystkie zmiany w edytorze usług, muszą być zakończone restartem komputera zanim "wejdą w zycie".

  -Wyłączenie ctfmon.exe (zaawansowane obsługi tekstowe). Wchodzimy w Panel sterowania>>opcje regionalne i językowe>>klikamy karte języki,klikamy szczegóły i przechodzimy do karty zaawansowane, na której zaznaczamy "wyłącz zaawansowane usługi tekstowe".


  Ogólnie mówiąc o system i sprzęt trzeba dbać. Usuwać śmieci, defragmentować dyski, czyścić rejestr systemowy (np. regcleanerem) itd. Warto też pilnować by nie plątały na się zbędne procesy po systemie (do tego wystarczy windowsowy TaskManger i mscofig w wierszu polecenia).
  Mam nadzieję, że komuś się przyda ten poradnik

  P.S. Będzie update
  "Jedziemy, życie stygnie "

 2. Post #2
  Vamos Blaugrana!
  Avatar BOmber!
  O użytkowniku

  Dołączył
  4060 dni temu
  Postów
  666
  Status
  Offline
  Dobry poradnik przy którym nie potrzebne są praktycznie żadne dodatkowe programy, wszystko robione z poziomu Windowsa.

  Jeżeli to co tutaj zrobiliście nie wystarczyło to dodaje jeszcze ten poradnik mojego autorstwa:
  http://cs-puchatek.pl/topics189/opty...my-vt16059.htm