Przypominamy że użytkowanie forum jest równoznaczne z akceptacją zasad regulaminu oraz wyrażeniem zgody na używanie plików Cookies.
Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2, 492 odsłon

Nowinki z kraju i ze świata. Codziennie aktualne newsy!

Temat: Niewidzialność? Kamuflaż Predatora to już rzeczywistość

Tagi tematu:
 1. Post #1
  User
  Avatar jasiu.
  O użytkowniku

  Dołączył
  2827 dni temu
  Wiek
  35
  Postów
  222
  Status
  Offline

  Niewidzialność? Kamuflaż Predatora to już rzeczywistość

  Niewykrywalne samoloty to przeżytek, marzenia o pelerynie niewidce są już realne, a naukowcy potrafią sprawić aby niewidzialne stały się nawet czołgi. Poznaj sekrety niewidzialności.

  Marzenia o niewidzialności towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Pojawiają się i w starych legendach, i w bajkach dla dzieci, i w całkiem poważnych powieściach. Od czapki niewidki poprzez elficką szatę, która uratowała życie dwóm hobbitom. Jednak niewidzialność pojawia się nie tylko w literackiej fikcji. To także od kilku lat przedmiot badań nauki.

  Niedawno firma BAE Systems ogłosiła, że jej inżynierowie stworzyli rewolucyjne rozwiązanie. System elektronicznego kamuflażu pozwoli skutecznie skryć przed wrogiem pojazdy nawet tak duże jak czołgi.

  Zasada działania technologii opracowanej przez Brytyjczyków na pozór jest bardzo prosta. Kamera umieszczona po jednej stronie czołgu wykonuje zdjęcie krajobrazu. Fotografia jest następnie analizowana i wyświetlana po drugiej stronie.

  Producent chce wykorzystać technologię kamuflażu w czołgach nowej generacji. Te będą równie sprawne co obecne pojazdy, jednak staną się o połowę lżejsze. Pierwsze, niewidzialne tanki ruszą do walki za maksymalnie 5 lat.

  Dziś naukowcy zbliżają się do stworzenia niewidzialnych materiałów elastycznych. Sprawiałyby, że okryty nimi przedmiot byłby całkowicie niewidoczny dla ludzkiego oka. Brzmi jak bajka, ale pierwsze takie materiały już powstały w laboratoriach fizyków i optyków już 7 lat temu. Nazwano je metamateriałami, a ich powstanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu właściwości światła.

  Widzialne lub niewidzialne światło

  Pośrodku, za mikrofalami i podczerwienią, a przed ultrafioletem i promieniami Roentgena umiejscawia się światło widzialne, czyli ta część promieniowania elektromagnetycznego, która może być odbierana przez ludzkie oko. Widzimy przedmioty dzięki temu, że światło na różne sposoby zachowuje się w zetknięciu z ich powierzchnią - jest absorbowane, rozpraszane, odbijane.

  A skoro światło widzialne, dzięki któremu dostrzegamy świat i przedmioty dookoła, jest rodzajem fali, można ją więc załamać w sposób kontrolowany podobnie jak każdy inny rodzaj fali. Tak właśnie naukowcy wpadli na pomysł stworzenia niewidzialnych materiałów, czyli metamateriałów, których struktura będzie miała właściwości załamujące światło widzialne w pewien ściśle określony sposób.

  Specyficzna budowa metamateriałów w nanoskali ma zdaniem naukowców pozwolić na wspomniane zakrzywienie światła tak, aby omijało ono pokryty tą strukturą przedmiot, a potem wracało na wcześniejszy tor. Tego typu efekt dają materiały zwane przez fizyków ujemnym współczynnikiem załamania światła.
  Peleryna niewidka czyli Płaszcz prof. Tachiego

  Zanim jednak doszło do stworzenia pierwszych metamateriałów z zastosowaniem manipulacji światłem, naukowcy i wynalazcy w pogoni za marzeniem o niewidzialności uciekali się do innych, zaskakujących rozwiązań.

  Jeden z najciekawszych pomysłów zaprezentował prof. Susumu Tachi z Japonii. W 2004 roku zaprezentował pierwszy wynalazek - niewidzialny płaszcz. Profesor Tac hi przy projektowaniu swojego płaszcza skorzystał ze zdobyczy najnowszych technologii.

  Niewidzialny płaszcz wyświetlał za pomocą systemu projektorów obraz zarejestrowany z tyłu postaci przez kamery. Swoją technologię, dającą dzięki komputerowemu renderingowi złudzenie trójwymiarowości, Tachi nazwał retro-refluctum. Płaszcz Tachiego za pomocą najnowszej techonologii po prostu wiernie odwzorowuje tło, na którym się znajduje - podobnie jak kamuflujący strój Predatora.

  Profesor Tachi pracuje też nad rodzajem niewidzialnych ścian, w których wykorzystany będzie ten sam trick. Naukowiec zamierza pokryć ściany setkami niewielkich ekranów, które wyświetlałyby obraz z zewnątrz domu. Technologia miałaby też inne zastosowania - zbudowany z jej wykorzystaniem kokpit samolotu pozwalałby pilotom widzieć, co dzieje się bezpośrednio pod maszyną

  Wynalazki japońskiego naukowca to sprytny, technologiczny trik. Jeżeli jeden element w tej układance zawiedzie - kamery lub komputer - cały efekt niewidzialności natychmiast zniknie. Dużo bardziej obiecujące związane jest właśnie z metamateriałami. Będą one niezależne od komputerów czy źródeł energii. Jest tylko jeden problem - takie materiały ani nawet gotowe komponenty do ich skonstruowania nie istnieją w naturze.

  Strukturę metamateriału trzeba stworzyć za pomocą skomplikowanych zabiegów mikro- i nanotechnologicznych, do niedawna niemożliwych do wykonania. Naukowcy opracowali już potencjalny sposób stworzenia efektu niewidzialności.

  To struktura złożona z nanomolekuł dających ujemny współczynnik załamania światła i ustawionych tak, aby załamać i poprowadzić promień światła dookoła przedmiotu. Im mniejszą długość ma fala, tym mniejsze molekuły potrzebne będą do jej załamania. Jeden z takich układów, metaliczny metamateriał złożony z nanocząstek, zaprezentowali uczeni z Uniwersytetu w Stuttgarcie.

  Po raz pierwszy o metamateriałach świat szerzej usłyszał pięć lat temu, kiedy naukowcy z Duke University pokazali pierwszy rzeczywiście działający materiał, zakrzywiający mikrofale tak, że opływały one go dookoła, nie wnikając do środka.

  - Materiał zachowuje się tak, jakbyśmy otworzyli dziurę w przestrzeni. Światło i inne fale elektromagnetyczne rozpływają się wokół przedmiotu, skierowane przez metamateriał tak, aby spotkać się ponownie już poza nim - tak, jakby po prostu przeszły przez kawałek pustej przestrzeni - tłumaczył szef zespołu badawczego, David R. Smith, w wywiadzie dla The Register.

  Skoro udało się stworzyć taką strukturę dla fal mikro, prawdopodobnie prędzej czy później uda się znaleźć takie rozwiązanie dla fal innych częstotliwości. Postęp tych prac jest obiecujący. Już rok później naukowcom z zespołu matematyków z Uniwersytetu Rochester udało się opracować teoretyczny model pokrytej metamateriałem, elektromagnetycznej tuby, przez którą przebiega wiązka światła, niewidzialna z zewnątrz.

  Niewidzialny, ale za to ślepy? Receptą materiał antyniewidzialny

  Pomijając problemy techniczne związane z wyprodukowaniem cząstek w nanoskali, jednym z większych dylematów jest fakt, że jeśli perfekcyjnie skonstruowana niewidzialna szata zakrzywi wszystkie promienie światła, to osoba przykryta nim nie będzie w stanie zobaczyć świata na zewnątrz - będzie ślepa w kompletnej ciemności.

  Trzy lata temu Chińscy naukowcy ogłosili, że udało im się rozwikłać ten problem przez skonstruowanie specjalnego antyniewidzialnego materiału, potrafiącego odwrócić bieg zakrzywionej fali świetlnej tak, aby osoba przykryta czapką niewidką mogła zobaczyć świat na zewnątrz. Czy system będzie na tyle sprawny, by wszedł do użycia przyjdzie się dopiero przekonać.

  W metamateriały 15 milionów dolarów cztery lata temu zainwestowała słynna agencja badawcza DARPA, wdrażająca najnowocześniejsze projekty naukowe dla Pentagonu. Już wkrótce więc być może amerykańską armię będzie można sobie tylko wyobrazić, bo na pewno nie da się jej zobaczyć na własne oczy


  Źródło: Niewidzialność? Kamuflaż Predatora to już rzeczywistość

 2. Post #2
  Moderator
  Avatar KLeSzCz
  O użytkowniku

  Dołączył
  3767 dni temu
  Mieszka w
  WLKP
  Wiek
  27
  Postów
  1,113
  Status
  Offline
  Ja tam go widzę :d

Odpowiedz na ten temat
Zobacz także...
 1. 1. WWO - Witam Was W Rzeczywistości - Muzyka Hip-Hop, Rap, R&B

 2. 3. Zeland Vadim - Transfering Rzeczywistości - [DOWNLOAD] E-Booki i Audiobooki

 3. 5. Mistrz kamuflażu - Wideo z Youtube

 4. 7. Pär Lagerkvist - Gość w rzeczywistości - [DOWNLOAD] E-Booki i Audiobooki

 5. 9. Rzeczywistość - Wideo z Youtube