Przypominamy że użytkowanie forum jest równoznaczne z akceptacją zasad regulaminu oraz wyrażeniem zgody na używanie plików Cookies.
Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10, 535 odsłon

Nowinki z kraju i ze świata. Codziennie aktualne newsy!

Temat: Na księżycu Jowisza może istnieć życie!

Tagi tematu:
 1. Post #1
  User
  Avatar iTu123
  O użytkowniku

  Dołączył
  3108 dni temu
  Wiek
  34
  Postów
  45
  Status
  Offline

  Na księżycu Jowisza może istnieć życie!  Wody oceanu na satelicie Jowisza - Europie są, być może, tak bogate w tlen, że mogłyby zapewnić istnienie milionów ton ryb. Do takiego wniosku doszli planetolodzy z amerykańskiego Uniwersytetu stanu Arizona.

  Oczywiście, nikt nie zakłada, że na tym naturalnym satelicie Jowisza rzeczywiście pływają wielkie ławice niespotykanych ryb, jednakże w zasadzie z odkrycia tego wynika możliwość istnienia tam prymitywnego życia, podobnego do ziemskiego.

  Europa, rozmiarami przypominająca Księżyc, jest cała pokryta oceanem, którego głębokość wynosi około 160 km. Ocean ten ukrywa się pod warstwą lodu grubości kilku kilometrów.

  Naukowcy przyznali, że im więcej dowiadują się o oddziaływaniu Jowisza na jego satelity, tym większe wydaje się im prawdopodobieństwo istnienia życia na Europie. Lodowa otoczka Europy - tak jak w zamarzniętej wodzie - składa się z tlenu i wodoru, a pod działaniem stale napływającego z Jowisza promieniowania tworzy się w niej wolny tlen i inne oksydanty. Przy czym aktywność tlenu stała się kluczowym elementem w wytwarzaniu energii, która w zamierzchłych czasach pomogła wielokomórkowym organizmom na Ziemi w opanowaniu planety.

  Dotychczas naukowcy nie byli w stanie przedstawić efektywnego mechanizmu, który zapewniłby dostarczanie bogatej w tlen substancji do oceanicznych wód.

  Jednakże nowe badanie, przeprowadzone przez Richarda Greenberga z Uniwersytetu stanu Arizona, pokazuje, że bogata w tlen warstwa lodu może okazać się znacznie grubsza, niż uważano wcześniej, zaś potężne siły przypływowe, powstające w wyniku silnego oddziaływania grawitacyjnego Jowisza, rozgrzewają i deformują Europę, zmuszając jej lodową otoczkę do rozpadania się, a bryły lodu do mieszania się - przez przemieszczanie się z dołu w górę.

  Obliczenia wykazały także, że w ciągu kilku miliardów lat takich procesów ocean Europy mógł być dostatecznie wzbogacony w tlen, tak by zapewnić powstanie i istnienie życia.

  Według Greenberga, w określonych warunkach ocean Europy mógłby zapewnić istnienie 3 milionów ton żywych organizmów. Zdaniem naukowca, czułość naziemnych lub orbitalnych teleskopów w pełni może wystarczyć do określenia jakie związki chemiczne i pierwiastki wchodzą w skład lodowej otoczki satelity Jowisza.

 2. Post #2
  Weteran
  Avatar 15MC
  O użytkowniku

  Dołączył
  3920 dni temu
  Wiek
  26
  Postów
  0
  Status
  Offline
  O tym że może tam istniec zycie przypuszczano juz bardzo dawno jak odkryto ze jest tam woda

 3. Post #3
  User
  Avatar Destination
  O użytkowniku

  Dołączył
  3402 dni temu
  Postów
  496
  Status
  Offline
  jak by sie okazało ze jest tam jakies prymitywne zycie to byl by to przełom jakiego nigdy nie było

 4. Post #4
  Razem Ponad Kilo
  Avatar Radek.
  O użytkowniku

  Dołączył
  3430 dni temu
  Mieszka w
  Chicago\Jarosław
  Wiek
  26
  Postów
  6,489
  Status
  Offline
  Społeczności
  Fajnie tylko jaka by byla suma lotu 200mld

 5. Post #5
  H@ nad H@
  Avatar lavoks
  O użytkowniku

  Dołączył
  3909 dni temu
  Mieszka w
  Centrum Polski - GDYNIA!!
  Wiek
  92
  Postów
  4
  Status
  Offline
  Społeczności
  fajna ciekawostka ale za naszego zycia nie przekonamy sie ile w tym bedzie prawdy
 6. Post #6
  User
  Avatar T@g17
  O użytkowniku

  Dołączył
  3677 dni temu
  Wiek
  27
  Postów
  511
  Status
  Offline
  moim zdaniem na pewno w naszym układzie są jakieś śladowe przynajmniej oznaki życia. Nie dziwne, że na księżycu Europa przypuszczają, że jest życie, jak jest tam woda. Odkrycie być może znaczące, ale niestety my nie dowiemy się, czy to jest prawda, a już na pewno nie będziemy mogli zobaczyć tego na własne oczy -.-

 7. Post #7
  Global Moderator
  Avatar Szczira
  O użytkowniku

  Dołączył
  3690 dni temu
  Wiek
  31
  Postów
  0
  Status
  Offline
  Cytat Napisał OptimusPraim Zobacz post
  Fajnie tylko jaka by byla suma lotu 200mld
  Jesli chodzi Ci o lot pasazerski to, zakladajac, ze w ogole taki lot bylby mozliwy, koszty beda niepomiernie wieksze. Ze wzgledu na odleglosc dzielaca Ziemie i Europe lwia czesc kosztow pochloneloby zaopatrzenie statku w paliwo. Taki lot trwalby okolo 3 lat w jedna strone, do tego dochodzi jakis rok na badania na powierzchni i pod nia. Astronauci przezyliby zapewne przygode swojego zycia, ale cena za nia wydaje sie dosyc duza. Chociaz ja wolalbym spedzic w kosmosie 7 - 8 lat niz gnic w wiezieniu cwiare za zabojstwo.
  Na razie loty pasazerskie na takie odleglosci to dobry temat na powiesci s-f. Wedlug mnie ludzkosc powinna sie teraz skupic na doskonaleniu paliwa rakietowego, sprawic by bylo DUZO bardziej energetyczne co pozwoliloby na rozwiniecie wielkich predkosci przy niskim jego zuzyciu, a co za tym idzie koszty lotu by zmalaly.

 8. Post #8
  RaQ
  Weteran
  Avatar RaQ
  O użytkowniku

  Dołączył
  3392 dni temu
  Postów
  1,684
  Status
  Offline
  lepiej niech mysla jak Ziemie uratowac. Jak juz to ogarna, to niech sobie szukaja pomyslow na dotarcie do Jowisza itd

 9. Post #9
  User
  Avatar Sut3k
  O użytkowniku

  Dołączył
  3419 dni temu
  Postów
  0
  Status
  Offline
  RaczeQ, Ziemia zostanie zniszczona ... nie będzie nie długo świata,nie chcecie to nie wierzcie ;-)

 10. Post #10
  That ain't workin'!
  Avatar N!ck
  O użytkowniku

  Dołączył
  3688 dni temu
  Mieszka w
  Białystok
  Wiek
  26
  Postów
  3
  Status
  Offline
  Społeczności
  Jusz jutro przylecom zle zielone ufo i szczelom w ziemie z procy i niczego nie bendzie bo bendzie 2012 i nie bendzie nawet jewro 2012 i wogule nic jusz niebendzie o! ;>

  A tak ogólne to spekulacje na temat życia na tym księżycu to żadna nowość. Miały lecieć sondy, ale NASA nie ma pieniędzy i nie wiadomo co dalej z tym będzie. Ale są księżyce, którymi NASA się już zajęła

Odpowiedz na ten temat