Bogowie i generałowie to pierwsza część swoistej trylogii o amerykańskiej wojnie secesyjnej autorstwa Jeffa i Michaela Shaarów.

Pełne dramaturgii wydarzenia historyczne są w niej przedstawione z punktu widzenia ich rzeczywistych bohaterów: czterech wybitnych dowódców unijnych i konfederackich, dla których wojna domowa okazała się drogą do chwały, ale też przyczyną głębokiej duchowej rozterki. Czytelnik towarzyszy im w trudnych wyborach w przededniu konfliktu, jak również w jego pierwszych latach, na polach bitewnych wschodniego teatru wojny, pod Williamsburgiem, Sharpsburgiem, Fredericksburgiem i Chancellorsville. Jest świadkiem wielkiego entuzjazmu i odwagi i zarazem bezsilności w obliczu fatalnych błędów cywilnego i wojskowego zwierzchnictwa. Shaara w przejmujący, ale i widowiskowy sposób ukazuje bratobójczą walkę ludzi uwikłanych w tragiczną historię kształtującego się narodu.


,,Gettysburg" to przejmująca, pełna napięcia opowieść o bodaj najtragiczniejszym epizodzie wojny secesyjnej (1863). Autor ukazuje przebieg trzydniowej bitwy z perspektywy jej uczestników, oficerów Unii i Konfederacji. Z polotem kreśli sceny batalistyczne, przede wszystkim jednak odsłania kulisy bitwy i zagląda w umysły bohaterów obarczonych ciężarem historii - i własnych decyzji. Książka została wyróżniona nagrodą Pulitzera i doczekała się pełnej rozmachu hollywoodzkiej ekranizacji.Jeff Shaara zamyka powieściową trylogię o wojnie secesyjnej, zapoczątkowaną przez nieżyjącego ojca, Michaela Shaarę. W Żywych i poległych opisuje dalszy przebieg konfliktu, poczynając od odwrotu wojsk konfederackich spod Gettysburga, aż po koniec wojny, zahacza też o powojenne losy bohaterów. Obok dowódców znanych z poprzednich części, takich jak generał Lee czy pułkownik Chamberlain, pojawia się postać Ulyssesa Granta, generała unionistów, który w przeciwieństwie do swych poprzedników odniósł niejedno zwycięstwo nad armiami Południa. Tak było na Zachodzie, czy jednak w starciu z generałem Lee okaże się równie skuteczny? To porywająca lektura - fani Gettysburga oraz Bogów i generałów nie będą zawiedzeni.