Już niedługo wkroczymy w kompletnie nową erę grania - taką w której może nam się kończyć miejsce na HDD w zastraszająco szybkim tempie. Dysk twardy umieszczony w obudowie PlayStation 4 i Xbox One ma rozmiary 500 GB, a niektóre tytuły już na starcie potrzebować będą ok. 50 GB.

Oglądając pudełka Call of Duty: Ghosts oraz nowego Killzone można zauważyć jeden ważny detal - przestrzeń na HDD potrzebna na wykonanie instalacji. W przypadku CoD: Ghosts deweloperzy wymagają dla swojej gry 49 GB. Killzone: Shadow Fall pochłonie natomiast 45 GB.

Przypomnijmy, że wszystkie gry z PS4 i XONE wymagają zainstalowania danych na twardym dysku. Niektóre pozycje nie będą jednak wymagać pełnej instalacji - zagramy w nie "z marszu", nawet jeśli system nie dokończył jeszcze przemieszczania wszystkich plików.

W przypadku PS4 możemy wymieniać twardy dysk w obudowie konsoli, ale nie mamy możliwości podpinania zewnętrznych HDD. Odwrotnie jest w przypadku Xbox One, który obsługuje zewnętrzne dyski twarde (ale nie na starcie konsoli), ale za to nie możemy podmienić "twardziela" w samej konsoli.

Należy również pamiętać, że pewną część z teoretycznie dostępnych 500 GB pamięci na HDD pochłoną pliki systemowe. Sony i Microsoft nie podały jeszcze jednak dokładnych informacji na ten temat.


źródło: Next-genowe gry zajmują po 40-50 GB na dyskach twardych - Aktualności - PlayStation, Xbox, Wii - Portal PSX Extreme