Studio MGM zakupiło prawa do ekranizacji popularnej książki science fiction "Metro 2033" autorstwa Dmitriego Glukhovskiego.

Za produkcję odpowiadać będzie Mark Johnson, który ma na koncie "Opowieści z Narnii" czy "Galaxy Quest". F. Scott Frazier ma napisać scenariusz.

Rok 2033. W wyniku konfliktu atomowego świat uległ zagładzie. Ocaleli tylko nieliczni, chroniący się w moskiewskim metrze, które dzięki unikalnej konstrukcji stało się najprawdopodobniej ostatnim przy-czółkiem ludzkości. Na mrocznych stacjach, rozświetlanych światłami awaryjnymi i blaskiem ognisk, ludzie ci próbują wieść życie zbliżone do tego sprzed katastrofy. Tworzą mikropaństwa spajane ideologią, religią czy po prostu ochroną filtrów wodnych... Zawierają sojusze, toczą wojny. WOGN to wysunięta najbardziej na północ zamieszkała stacja metra. Kiedyś była jedną z najpiękniejszych, a po zagładzie przez długi czas pozostawała bezpieczna. Teraz pojawiło się na niej śmiertelne niebezpieczeństwo. Artem, młody mężczyzna z WOGN-u, otrzymuje zadanie: musi przedostać się do legendarnej stacji Polis, serca moskiewskiego metra, aby przekazać ostrzeżenie o nowym niebezpieczeństwie. Od powodzenia jego misji zależy przyszłość nie tylko peryferyjnej stacji, ale być może całej ocalałej w metrze ludzkości.

Książka zadebiutowała w Rosji w 2002 roku w formie wydania internetowego. Drukiem pojawiła się po raz pierwszy w 2005 roku, stając się z miejsca bestsellerem. Była także publikowana w Polsce.

źródło: hatak